strona główna...
panel administracyjny...
zamknij stronę...

ATRAKCJE ŚCIEGIEN

Ściegny to niezwykła podkarkonoska osada. Pomimo tego, że w ostatnich latach rozwój zawdzięcza turystyce to nie znajdują się tutaj żadne ważniejsze atrakcje przyrodnicze ani kulturowe. Ściegny są natomiast korzystnie zlokalizowane - tuż pod popularnym Karpaczem, z pięknymi widokami na szczyty Karkonoszy. Ponadto magnesem przyciągającym turystów jest park rozrywki Western City - jedna z wizutówek SERCA GÓR.

Western City
Przeniesione jakby z "dzikiego zachodu" miasteczko pod Kozią Skałą to efekt fascynacji westernami Jerzego Pokoja - twórcy parku rozrywki. Wchodząc do miasteczka wkracza się w świat westernu - niebezpieczny, ale fascynujący. Nikogo nie powinny dziwić listy gończe rozwieszone na budynkach, czy strzelanina na ulicy. Po takich emocjach najlepiej ugasić pragnienie w Saloonie, albo pokibicować podczas rodeo. Przed przekroczniem bramy miasta warto posiąść umiejętności rzucania lassem i strzelania - mogą się przydać. Kto tego nie potrafi nauczy się na miejscu. Pamiętajcie - kowbojskie kapelusze na głowach w Western City są tak samo oczywiste jak krawat na weselu.
Strona parku rozrywki - www.western.com.pl


Ruiny Szubienicy
Na pagórku, po lewej stronie drogi z Miłkowa do Ściegien stoi ukryta za drzewami mrożąca krew w żyłach pamiętka burzliwej przeszłości Ściegien. Owalna kamienna budowla służyła od 1654 roku hrabiemu Zierotinowi, który bezwględnie wieszał w niej zbuntowanych chłopów, nieobyczajnie się zachowujących czy łowiących z głodu w hrabiowskich rzekach. Na szczycie budowli znajdowała się belka do której przyczepiano sznur. Wyroki odbywały się więc wewnątrz cylindrycznego pomieszczenia. Do dzisiaj zachowały się zaskakującej po tylu latach wysokości mury obiektu.

Leśny Bank Genów
Ciekawostką znajdującą się przy estakadzie między Ściegnami a Mysłakowicami jest Leśny Bank Genów. Jednostka badawczo - naukowa powstała w odpowiedzi na klęskę ekologiczną jaką spowodowały działające na pograniczu Polski Czech i Niemiec elektrownie i zakłady przemysłowe. Bank Genów od 1996 roku gromadzi i chroni zasoby genowe gatunków roślin, monitoruje stan środowiska. Bank Genów jest najlepszym dowodem jak wysoką wartość ma środowisko naturalne Serca Gór.
Strona Leśnego Banku Genów w Kostrzycy koło Ściegien - www.lbg.jgora.plOpublikował: Michał Ciesielski