strona główna...
panel administracyjny...
zamknij stronę...
ATRAKCJE STANISZOWA

Pałac Staniszów
Pałac w Staniszowie jest najpiękniej odrestaurowanym pałacem w okolicy. Pałacowa restauracja zachęca pięknymi wnętrzami i otoczonym parkiem stylowym tarasem z fontanną. Oprócz budynku pałacu rewitalizacji został poddany także przypałacowy park zaprojektywany w 1790r. w stylu angielskim przez Jozefa Lenne. W parku zachwycają różnorodne drzewa i krzewy, otwarcia widokowe, soczyście zielone polany z alejkami spacerowymi, kaskadowe stawy i ukryte w cieniu grupy skalne. Co ważne - zielony kompleks jest otwarty dla zwiedzających. W pałacu działa hotel i restauracja, ciekawa galeria malarstwa artystów regionu, są organizowane wydarzenia kulturalne - koncerty, występy teatralne, wystawy.
Staniszów od wieków był własnością rodu saksońskich książąt Reuss. Późnobarokowy pałac powstał w latach 1784-1787 na zlecenie hrabiego Henryka XXXVIII von Reuss. Park krajobrazowy jaki powstał wokół pałacu i wyjątkowo piękna okolica spowodowały, że Staniszów był uważany za najpiękniejszą wieś Kotliny Jeleniogórskiej. Park i lasy zajmowały łącznie 194 ha, na terenie parku znajdowały się sztuczne XIX wieczne ruiny zamku z pokojem myśliwskim, sztuczna grota, pustelnia, wiszące skały, rozlegle polany i osie widokowe. Wiele z atrakcji przetrwało do dzisiaj.


Góra Witosza
Niewielka góra dominująca nad środkową częścią Staniszowa kryje więcej atrakcji niż mogłoby się wydawać stojąc u jej stóp. Spod kościoła i budynku dawnej gospody na szczyt prowadzi żółty szlak turystyczny. Po drodze mija się sztuczne odsłonięcie skał z pustelnią. Na górze można podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków na Karkonosze i Wzgórza Łomnickie i Kotlinę Jeleniogórską. Na samym szczycie znajdują się marne pozostałości niegdyś dominującej nad okolicą kolumny Bismarcka - takie budowle oraż wieże widokowe poświęcone "Żelaznemu Kanclerzowi" powstały swojego czasu w wielu punktach widokowych Sudetów.
Z Witoszą związana jest postać Hansa Rischmanna - miejscowego Nostradamusa, który od 13 roku życia przepowiadał przyszłość. Niejednokrotnie posądzano go o kontakty z diabłem, ale pomimo kilku prób nikt nie odważył się targnąć na jego życie - budzące w XVII wieku grozę i zamieszanie. Znane są zapiski o przepowiedniach jakie odbywały się na górze Witosza. Z czasem coraz popularniejszy Richmann przepowiadał wydażenia polityczne, a nawet ocieplenie klimatu! 
Uroku wędrówce na szczyt dodaje fakt, że Witosza była ulubionym miejscem spacerów arystokratów zamieszkujących niegdyś pobliskie pałace - nie jest to więc byla jaka góka, ale prawdziwie królewskie wzgórze!


Wzgórza Łomnickie
Niewielkie porośnięte lasami pasmo gór w samym środku rozległej Kotliny Jeleniogóskiej wygląda niczym zielona wyspa. Skojarzenie wyspą jest słuszne, gdyż Wzgórza
tworzą typ krajobrazu gór właśnie - wyspowych - znanych raczej z Afryki. W tak modelowej formie nie spotka się ich nigdzie indziej w Polsce. Na zboczach i szczytach widać odsłonięcia skałek granitowych z malowniczymi formami wietrzeniowymi (tak jak na przykład na opisanej powyżej Witoszy). Zwiedzając Serce Gór warto pamiętać, że aby zachwycać się najpiękniejszymi widokami monumentalnych Karkonoszy należy wybrać się na spacer właśnie po Wzgórzach Łomnickich.Ruiny zamku Henryka
Jeden z dawncyh właścicieli Staniszowa - Henryk von Reuss - rozbudowując park krajobrazowy postanowił zbudować na górze Grodna (506m n.p.m.) między Staniszowem a Marczycamy zameczek myśliwski. Obiekt był celem spacerów, miejscem biesiad po polowaniach. Zamek to nietypowy - bo już w założeniu miał być romantyczną sztuczną ruiną przypominającą średniowieczne warownie. Niegdyś dodatkowym atutem góry był brak drzew, a co za tym idzie - wspaniały widok na Karkonosze.
Dziś sztuczne ruiny są jedną z mniej znanych i zarazem jedną z ciekawszych atrakcji okolicy. Romantyczna wieża zamkowa jest świetnym punktem docelowym niedługiego spaceru ze Staniszowa (dojście w ok. pół godziny szlakiem żółtym spod kościoła).
  
Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego
Urokliwy kościółek w Staniszowie stoi w środkowej części miejscowości, u podnóża góry Witosza. Jest prawdopodobne, że chrześcijańska świątynia powstała w tym miejscu już 1023 r. Jednak pierwsze w pełni wiarygodne źródła pisane o kościele w Staniszowie mówią o roku 1338, gdy była to świątynia gotycka - murowana. Obecny kościół wzniesiono w wieku XVw. Wygląd kościoła ulegał wielu zmianom - w XVIIw. zmieniono część portali o obramowań okiennych, w 1784 roku zmieniono hełm wieży - pamiątą po tym wydażeniu jest metalowa horągiewka na szczycie cebulastego hełmu z tą właśnie datą. Po 1947 roku usunięto boczne empory. Kościół początkowy był katolicki, jednak w latach 1845-1945 zgodnie z życzeniem miejscowych hrabiów Reuss służył zarówno katolikom i protestantom.
Ciekawostą jest wejście do świątyni - do kościoła wchodzi się w dół. Warto też zwrócić uwagę na trzy epitafia oparte o zewnętrzną ścianę prezbiterium, na drewniany ołtarz i organy.

Kościół należy do parafi w Sosówce:
Msza św. niedzielna w Staniszowie - 9.00

Msza w dni powszednie - 16.00
Msza w piątek - 17.00

Msze św. niedzielne w Sosnówce - 7.30 i 10.30
Msza św. niedzielna w Borowicach - 12.00
Msze św. w dni powszednie w Sosnówce -
wt. śr. czw. 17.00

Adres Plebanii:
Sosnówka, ul. Liczyrzepy 30.
Proboszcz parafii - ks. Mariusz Witczak
e-mail: koriolan@wp.pl


Opublikował: Michał Ciesielski