strona główna...
panel administracyjny...
zamknij stronę...

Z  DZIECKIEM   SERCU  GÓR

Serce gór wcale nie musi być niedostępne i niebezpieczne.
Oto atrakcje, jakie czekają tu na najmłodszych:

Kliknij na rysunek, aby powiększyć mapę atrakcji...


(mapa jest zorientowana w kierunku południowym)


ATRAKCJE
(kolejność opisów od wschodu - czyli od lewej strony mapy)

WESTERN CITY
(Ściegny)
Miasteczko przeniesione jakby prosto z dziekiego zachodu jest najpopularniejszym parkiem rozrywki w Sercu Gór. Po głównej uliczce przechadzają się kowboje, mieszkańcy osady, damy w sukniach i jeźdźcy. Nad wszystkim czuwają zastępcy szeryfa. Zdrarzają się zawody rodeo, śpiewy w stylu country, a nawet strzelaniny i napady na bank. Wszystkiego można samamu dotknąć i spróbować - dla przybyszów przygotowano saloon, możliwość jazdy konnej, wypożyczalnię filmów z westernami i wiele innych atrakcji dla dzieciaków i dorosłych.
www.western.com.pl


KĄPIELISKO WIŚNIOWA POLANA
(między Miłkowem a Ściegnami)
Odkryty basen, gastronomia, camping, plaża, zielona trawa, widok na góry i szumiący nieopodal potok - Wiśniowa Polana przy skrzyżowaniu dróg Jelenia Góra - Karpacz i Miłków - Ściegny to świetne miejsce na spędzenia słonecznego dnia z dzieckiem.
www.camping-milkow.karkonosz.pl


CYRKLAND
(Miłków)
Cyrk dla dzieci to świat magii i czarów. Nie wszystkie cyrki są wędrowne - ten w Miłkowie osiadł na stałe i można go odwiedzić codziennie przez cały rok! Podniebni akrobaci, żonglerzy, fakirzy, połykacze ognia, treserzy, magicy to nie wszyscy mieszkańcy Cyrklandu. Uwagę wszystkich zwraca jedyny "karkonoski" wielbłąd - Chester. Pobyt w krainie cyrku ułatwia zaplecze gastronomiczne i baza noclegowa w stylu wozów cyrkowych.
www.cyrkland.home.pl

SMAŻALNIA U RYBAKA
(między Miłkowem a Sosnówką)
Smażalnia nad stawami hodowlanymi serwuje najlepsze chyba ryby w okolicy. Latem otwierane są ogródki z widokiem na stawy, a zimą dania serwuje się w owalnym pawilonie wypełnionym akwariami i podobiznami zwierząt. Najwięksi zapaleńcy mogą rybkę złowić w pobliskim stawie wokół którego można zorganizować krótki spacer z dzieckiem. W tafli wody widać często pływające rybki. Podono jedna z nich jest złota!

GÓRSKIE ŹRÓDEŁKO MIŁOŚCI
(nad Sosnówką)
Pod owalną kaplicą św. Anny górującą na stoku Grabowca nad Sosnówką ciurka niewielkie źródełko. Przed powstaniem kaplicy to właśnie ono było miejscem kultu. Ze źródełkiem łączy się legenda, która szczególnie spodoba się najmłodszym. Podobno, kto nabierze w usta wody ze źródła i siedem razy obiegnie wokół owalną kaplicę zapewni sobie szczęście w miłości. Nic więc dziwnego, że w sezonie kaplica otoczona jest całym tłumem biegających dzieci, a często też dorosłych.


PAŁAC Z PARKIEM
(Staniszów)
Pięknie odrestaurowany zabytkowy zespół pałacowo - parkowy jest świetnym miejscem na piknik z dziećmi. Przystrzyżone trawniki, cień wielkich parkowych drzew, oczka wodne, kładki a w razie głodu - prawdziwa pałacowa restauracja. W okolicy wspaniałe tereny spacerowe z widokami na Karkonosze - Staniszów to idealne miejsce na majówkę - nie tylko w maju.
www.palacstaniszow.pl


ZBIORNIK SOSNÓWKA
(między Sosnówką a Podgórzynem)
Chociaż dostępu do zbiornika wody dla Jeleniej Góry broni wysoki płot, to widoki z szosy Sosnówka - Podgórzyn są wspaniałe - w wielkiej tafli wody odbijają się monumentalne Karkonosze, a na środku zbiornika dominuje skalista wyspa. Taki widok zachwyci tak małych, jak i dużych podróżników.

SMAŻALNIA NA WODZIE I PLAC ZABAW ZE STATKIEM

(miedzy Podgórzynem a Cieplicami)
Najbardziej popularna smażalnia jest częścią wielkiego kompleksu pocysterskich stawów rybnych w między Podgórzynem a Cieplicami. Położona przy samej szosie zachęca wspaniałymi widokami, pomostami i altanami wiszącymi nad wodą... chociaż najmłodszych najbardziej zachwyci plac zabaw ze statkiem.BOISKA SPORTOWE
(Borowice)
Niewielka miejscowość położona wysoko pod szczytami Karkonoszy zaskakuje dużą ilością boisk sportowych. Boska są własnością ośrodka Hottur, który specjalizuje się w przyjmowaniu grup sportowców różnych dyscyplin.
www.hottur.prv.pl

WYCIĄGI NARCIARSKIE

(Borowice, Przesieka)
Wyciągi narciarskie w Sercu Gór nie należą może do największych, ale na pewno wystarczą do nauki jazdy i dla młodszej części narciarkich zapaleńców. Gdy w górach jest śnieg, wart polecenia jest wyciąg w Borowicach i w Przesiece koło ośrodka Kaliniec. Przyośrodkowym wyciągiem dla gości dysponuje też hotem Amanda w Zachełmiu.WODOSPAD PODGÓRNEJ

(Przesieka)
Jeden z trzech największych wodospadów w Karkonoszach (obok Szklarki i Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie) jako jedyny pozostał dziki i nie przesiąkł komercją. Woda spada ze skalnego przełomu z wysokości ok. 10 metrów i z hukiem rozbija się o taflę niewielkiego jeziorka. Wodne widowisko można bezpiecznie podziwiać z mostku pod wodospadem. Odważniejsi mogą spróbować zamoczyć nogi w zimnej, górskiej wodzie, a najtwardsi kąpią się pod wodospadem nawet w środku zimy - nazwając siebie nie "Morsami", ale górskimi "Bobrami".
www.przesieka.pl/atrakcje.html

LODOWE SOPLE
(górskie potoki)
Odwiedzając Serce Gór zimą warto wybrać się na spacer wzdłuż jednego z wielu górskich potoków. Zamarznięte wodne kaskady zamieniają się w piękne lodowe krainy pełne sopli, lodowych zjeżdżalni i rzeźb które zachwycą dużych i małych zimowych turystów.

TAJEMNICZE KAMIENIE - WALOŃSKI i CHYBOTEK

(Przesieka)
Tajemnicza grupa skalna ukryta w zagajniku między remizą strażacką a Barem pod Lipami jest ciekawa z kilku powodów. Na skale od strony szosy widać wyryty obrys ludzkiej postaci, dłoń ludzką i krzyż. Są to pozostałości po Walonach - tajemniczych poszukiwaczach skarbów, którzy jako pierwsi spenetrowali Serce Gór w poszukiwaniu drogocennych kamieni. Sta nazwa skały - Waloński Kamień. Niektórzy twierdzą jednak, że to nie Walonowie są twórcami tajemniczych znaków, ale... kosmici. Obie historie zapadają w pamięć tak małym jak i dużym turystom. Nieco głębiej ukryta jest kolejna skała - Chybotek. Jej nazwa pochodzi od jej nietypowej właściwości - podobno przy użyciu siły kilku osób można ją rozchybotać... ostatnio jednak nikomu ta sztuka nie wychodzi. Warto jednak spróbować samemu!

GÓRSKI TRAMWAJ
(Podgórzyn - Pod Skałką)
Jeszcze w latach 60 XX wieku do Podgórzyna Górnego kursował jeleniogórski tramwaj spod dworca PKP. Chociaż linia została zlikwidowana, to do dzisiaj Pod Skałką w Podgórzynie stoi tramwajowy wagon, który można zwiedzać.

ZAPOMNIANE RUINY ZAMKU HENRYKA
(między Marczycami, Sosnówką a Staniszowem)
Dawni właściciele wsi Staniszów rozbudowując park krajobrazowy wybudowali na pobliskiej górze sztuczne ruiny zamku Henryka. Nigdy nie były one prawdziwym zamkiem, tylko celem romantycznych spacerów. Dziś zapomniane ruiny są jedną z mniej znanych atrakcji Serca Gór, dzięki czemu spacer do romantycznych ruin będzie prawdziwą przygodą. Ruiny wieży zamkowej są świetnym punktem docelowym niedługiego spaceru ze Staniszowa (dojście szlakiem żółtym spod kościoła).


PTASZARNIA I MINI ZOO

(Podgórzyn - Podzamcze)
Które dziecko oprze się urokowi wysokich strusi, zabawnie chrumkających świnek i kolorowych ptaków? Chyba żadne. W mini zoo przy smażalni ryb obok skrzyżowania szosy Podgórzyn - Sobieszów z szosą do Zachełmia atrakcji jest bez liku. Oprócz zwierząt przygotowano duży plac zabaw i miejsce odpoczynku nad stawem.
ZAMEK CHOJNIK

(nad Sobieszowem)
Zamek Chojnik jest zdecydowanie najpiękniejszą średniowieczną warownią w Sercu Gór. Świadczą o tym rzesze turystów go odwiedzające. Najłatwiejsza dla małych turystów droga do gotyckiego zamku prowadzi nie od strony Sobieszowa, ale od strony parkingu przy szosie z Podgórzyna do Zachełmia. Co prawda jej końcówka to kilkadziesiąt stromych schodów, więc dojście z wózkiem nie będzie łatwe, ale kto chce zdobyć zamek musi wykazać się hartem ducha i siłą - nawet najmłodsi! 
Na zamku na najmłodszych czeka restauracja w której mogą odpocząć i moc prawdziwie średniowiecznych atrakcji - przebrani za rycerzy i damy mieszkańcy warowni, prawdziwy groźny pręgierz, możliwość strzelenia z łuku lub kuszy, spacer po tajemniczych komnatach i murach oraz najważniejsza z atrakcji - wejście na wysoką zamkową wieżę. Widok ze szczytu zachwyci i małych i dużych. Przy odrobinie szczęścia można trafić na turniej rycerski lub pokaz walk wojów z Chojnika.
http://www.hm.pl/zamki/zamki/chojnik.html

KONIE
(na łąkach w Zachełmiu)
W spokojnym Zachełmiu, na górskich łąkach pasą się stada koni. Warto wybrać się na spacer i zobaczyć jak konie baraszkują po rozległych pastwiskach z Karkonoszami w tle.ZNAKI ZODIAKU NA KOŚCIELNEJ WIEŻY
(Jagniątków)
Jeden z najpiękniejszych górskich kościółków w Sercu Gór przyciąga uwagę nietypową wieżą ozdobioną znakami zodiaku. Można się tu na chwilę zatrzymać aby najmłodsi turyści mogli sami spróbować rozpoznać który znak co oznacza.

RZEŹBA DZIEWCZYNKI NAD POTOKIEM
(Jagniątków)
Po obejrzeniu znaków zodiaku na kościelnej wieży warto poszukać małej rzeźby na jednym z kamieni w potoku pod mostkiem prowadzącym do kościoła. Rzeźba przedstawia dziewczynkę siedzącą na kamieniu.TEATR NASZ

(Michałowice)
Warto sprawdzić, czy w repertuarze jedynego w swoim rodzaju górskiego teatru nie ma czegoś dla dzieci. Teatr Nasz w Michałowicach został zbudowany (dosłownie) przez aktorów którzy od 16 lat w nim występują.
www.teatrnasz.pl

TUNEL
(między Piechowicami a Michałowicami)
Jedyny drogowy tunel w Sercu Gór jest wykuty w litej skale. Przebiega w nim szosa z Piechowic do Michałowic. Przejazd tunelem to nie lada frajda dla dzieci... chociaż kto wie czy nie równie duża dla prowadzącego auto rodzica...

MUZEUM KARKONOSKIEGO PARKU NARODOWEGO
(Sobieszów)
Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego mieści się w budynku Dyrekcji Parku u stup szlaku prowadzącego z Sobieszowa do zamku Chojnik. Dzieciom mogą spodobać się dawne rakiety śnieżne, transportowe sanie, plastyczna mapa Karkonoszy, kolorowe minerały, oraz komputer z mulimedialnymi prezentacjami, okazy karkonoskich zwierząt i roślin i wiele materiałów eduukacyjnych. Po odwiedzeniu muzeum można wybrać się ścieżką edukacyjną do zamku Chojnik. Warto jednak pamiętać, że podejście jest dosyć strome. Muzeum czynne jest codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 10.00 - 16.00.
http://www.kpnmab.pl/

 

 Opublikował: